Publikováno Napsat komentář

19 dárků na míru pro babičku, na které bude ještě dlouho vzpomínat

Obdarujme letos babičky něčím, co je zahřeje spíš u srdce, než na prstech u nohou. 

1. oblečení, které nikdo jiný nemá

Zkuste se kreativně vyřádit. Kupte bílé tričko, zástěru, košili… Nějaký kousek oblečení, který babička skutečně ráda nosí. Použijte barvy na textil, kamínky, razítka, nažehlovací obrázky… Zapojte děti. Bavte se.

2. čaj na míru se záměrem

Vlastnoručně s láskou nasbírané byliny zabalené do jednoduchého pytlíčku opatřeného záměrem nebo přáním. Napište babičce něco, na co bude myslet vždy, když usedne s hrnkem do pohodlného křesla a zasní se.

Uvolňující čajová směs pro ženu může obsahovat černý bez květ, řebříček, šalvěj, jalovec bobule, kopřivu a levanduly. Povzbuzující čajová směs může obsahovat kontryhel, vřes, mátu, meduňku, hluchavku, dobromysl a řebříček. Nebo namíchejte bylinky intuitivně.

Nejste sběrači bylinek? Kupte je.

3. splněné přání

Vyzpovídejte babičku po čem touží. Samozřejmě nenápadně! Co si vždycky chtěla dopřát, ale nepodařilo se jí to. Co teď chce úplně nejvíc?

Chce se sejít s nějaký příbuzným žijícím daleko? Dovezte ji tam. Chce vás mít blízko a trávit čas s vnoučaty, dopřejte jí ho víc, než obvykle. Udělejte, co jí na očích vidíte. Zaslouží si to ona i vy.

TIP: Vymyslete nějaký kreativní způsob, jak jí to přání zabalit pod stromeček. Povezete jí k příbuzným? Vyrobte jí jízdenku. Chce být s vnoučaty? Vyrobte jí celou hromadu vstupenek na vymyšlené filmy v kině, ve kterém hrají hlavní roli vaše děti.

4. směs bylinek na napářku

Pokud vy neznáte ženskou napářku, vaše babička bude jistě znát nějakou její obdobu. Připravte jí směs bylin na míru. Anebo jí dejte poukaz na společný zážitek z bylinné napářky a dejte si ji každý měsíc spolu.

Více o ženské napářce najdete ZDE. Jak si provést vaginální napářku zase TADY.

5. společný zážitek

Pozvěte babičku na společné nákupy, na výlet, vezměte ji tančit nebo do lázní. Připravte den na míru pro ni. Co už dlouho nedělala a stále o tom mluví? Co ji vždycky bavilo? Nebo co si nikdy nevyzkoušela?

Nejde ani tak moc o tu aktivitu, ale o společně strávený čas, kterého někdy bývá méně, než bychom chtěli. Aktivitu volíme spíš podle možností a chuti babičky, ale důležité je, aby to bavilo i nás.

TIP: Zážitek můžete nechat vnoučata nakreslit, aby se mohl dát pod stromeček, nebo připravte poukaz. Poukazy volně k použití najdete tady. Stačí jen vytisknout.

6. kalendář s fotkami dětí

Taková klasika, ale nikdy nezklame.

7. profi focení s babičkou

Děláte si rodinné fotografie u fotografa? Přizvěte i babičku. Bude mít zážitek z toho, že je modelka a navíc dostane krásnou památku s rodinou. Jsou to takové 2 dárky v jednom. A navíc můžete mít i vy krásnou fotku babičky pro sebe.

TIP: K profi fotografovi se vám nechce nebo na to nemáte finance? Nevadí. Krásné fotky se dají dnes pořídit i z telefonu. Udělejte si rodinné focení sami. Jen pak nezapomeňte vytisknout a babičce dát fotky fyzicky, ideálně v rámečku.

8. dárek plný emocí

Napište babičce, co k ní cítíte. Co jste s ní prožili a na jaké společné zážitky se těšíte. Dárek obsahuje 20 vět, které vás při vyplňování povedou. Dárek, který léčí vztahy.

Babičce při čtení potečou slzy dojetí i štěstí. Více o tomto dárku najdete TADY.

9. paní na úklid

Iva Vančová a její sestry se například jeden rok složily a zaplatily mamince na rok paní na úklid (každých 14 dní 6 hodin), aby mohla být s vnoučaty a neztrácela čas úklidem. Díky za skvělý tip na dárek!

10. kuchařka

Je babička vášnivou kuchařkou a ráda by vyvařovala vnoučatům? Dopřejte jí to a naznačte jí, jak na to, s kuchařkou pro prcky.

11. seznam věcí, které má babička udělat 

Nejde o žádné povinnosti, ale spíše o zážitkové seznamy úkolů a aktivit, aby se nenudila, pobavila a vystoupila ze stereotypu všedních dní.

12. nápaditý šperk

Babička má spoustu šperků, které dostala kdysi dávno většinou od dědečka. Připomeňte jí, jak je krásná a že se může stále parádit vhodným prstýnkem, přívěskem nebo náušnicemi.

TIP: Nechte ji, ať zažije, jaké to je být popelkou. Zabalte ji šperk do oříšku.

13. plakát o babičce

Napište o babičce plakát, který vyjádří to, co na ní máte rádi a čím je jedinečná. Jiná varianta by mohla být, aby si připomněla, co se dělo když se narodila (viz inspirace na fotce). Další varianta by mohla být koláž ze střípků z její minulosti včetně fotek. Pohrajte si s tím.

Inspirace: Veronika Hebká darovala tento plakát tatínkovi k jeho 60tým narozeninám

14. krojované tričko pro babičku

Pro babičku žijící nebo narozenou na Moravě je ideální dárek krojované tričko. Vhodné i pro babičky, které mají rády folklor.

15. fotokniha jinak

Iva darovala rodičům fotoknihu: “ Nazvali jsme ji „Tak jde čas“.  Je poskládaná z koláží, kdy jsme se ségrama imitovaly fotky z dětství. Tahle kniha má obrovský úspěch!“

16. jedlý dárek

Upečte, uvařte, připravte cokoliv, co si myslíte, že by mohlo babičce chutnat. Luxusní sušenky, domácí vanilkový extrakt, vaječný koňak… Co je to pravé právě pro tu vaši babičku?

17. obrázek v rámečku

Nestíháte? Na někoho jste zapomněli? Nevadí! Obrázek je časově nenáročný dárek, který zvládnete i den před Štědrým dnem. 

Na nákup nějakého hezkého rámečku je vždycky chvilka (nebo máte i nějaký doma). Vystřihněte papír na velikost rámečku. A začněte tvořit.

TIP: Nejste kreativní tip? Tak to nechte na dětech a vy jen připište, co chcete, aby si babička každý den připomněla.

18. magnet s fotkou na lednici

Celý den na očích. Magnet na lednici je častý dárek z dovolené, který babička možná neocení. Když je na něm ale fotka roztomilého vnoučka, snese jich i několik. Vytvoří vám je třeba TADY.

19. ručně malovaný hrnek

Nejde o jen tak obyčejný hrnek, který se dá koupit na každém rohu. Ale hrnek ručně malovaný vnoučetem. A ten se nedá vyvážit ani zlatem. Zvlášť pokud je vnouče ještě moc malé, aby od něho babička nějaký výtvor očekávala.

Použijte fixy na porcelán, které se zapékají v troubě. Zvládne to opravdu jakékoli dítě, které udrží v ruce tužku a trošku s ní trefí papír. Teda hrnek. Dalo by se říct od 6. měsíce (pozor na ochutnávání).

Nejen na Vánoce

Příležitost udělat něco navíc v jakémkoli vztahu je každý den, ale o Vánocích je to tak nějak jednodušší. My i naše babičky (maminky a tchyně) jsme byly vychovávány k tomu, abychom uměly dávat. Ale moc (nebo spíš vůbec) neumíme přijímat, ať už náklonnost, pochvalu nebo i dárky. Zkuste to letos prolomit. U sebe i u vaší babičky.

Darujte letos emoce zabalené do hezkého obalu. Ne věci.

Jaké originální dárky jste babičce darovali vy? Ať už k narozeninám, k svátku nebo k loňským Vánocům, každý nápad se počítá. Pojďme se inspirovat vzájemně. Napište mi je do komentářů pod tento článek.

Publikováno 1 komentář

10 tipů na balení dárků láskyplně k přírodě (ZERO WASTE)

Láskyplné dárky zabalené láskyplně i k přírodě.

1. Původní obal dárku

Přijde dárek v papírové krabici nebo v obálce? Není nic jednoduššího než se zbavit nálepek s adresami, přidat provázek, jmenovku a větvičku.

2. Papír, co už máte doma

Jakýkoliv papír, který už doma máte je ten nejlepší papír na zabalení dárku. Máte jen pomačkané nebo roztrhané papíry? Nevadí, udělejte z toho výhodu. Pomačkaný papír pomačkejte ještě víc, ať to vypadá, že je to schválně. Utrženou část papíru zvýrazněte nějakou barvou, ať vynikne (viz foto).

TIP: Použijte razítka a vytvořte si z obyčejného papíru balící papír s vlastním motivem. Ne, nemusí být vánoční.

3. Použitý balící papír

Pokud doma žádný balící papír z loňska nemáte, tato možnost je pro vás pasé. Ale až příště nějaký dárek dostanete zabalený do balícího papíru, nepřijímejte ho s odporem (i když dárce by měl už dávno vědět, že milujete ZERO WASTE přístup a takto by vám rozhodně nic darovat neměl). Opatrně dárek rozbalte, papír si nechte na příště a radujte se, že ho budete moci poslat dál.

4. Použitá papírová taška

Varianta pro líné, zaneprázdněné nebo extrémně kreativní a přírodu milující lidi. Prostě tu tašku pošlete dál. Podobně se dá využít i použitý papírový pytlík.

TIP: Nakreslete nebo napište na ni nějaký vtipný nápis nebo přání. Taška rázem zněkolikanásobí svou hodnotu.

5. Obal od vajec

Dárek jako bonboniéra v obalu od vajec? Jasně! Víc dárku najednou se počítá. Ideální krabička na jedlé dárky, šperky, ponožky nebo cokoliv, co se do ní vejde.

6. Noviny nebo časopisy

Skvělý balící papír, který už doma určitě máte. A pokud ne, reklamních letáků se ve schránce najde bohužel vždycky víc než dost.

TIP: Vytvořte nápis na dárku z vystříhaných písmen z novinových titulků.

Dárek pro babičku zabalený do novin.

7. Látky

Náš nejoblíbenější způsob je balení dárků do látek. Balte do čehokoliv, co doma máte… odstřižky látek, šátky, košile, kapesníčky. Nevíte, jak na to? Mrkněte na video s návodem.

TIP: Mohou to být i dva dárky v jednom, pokud chcete darovat šátek nebo kravatu, použijte je přímo na obalu.

8. Roličky od toaletního papíru

Roličky jsou skvělé na menší dárky. Stačí zahnout oba konce a je z toho krásný obal na šperk nebo jinou drobnost.

TIP: Vyřádit se můžete na dekoraci roliček – pokreslit, popsat, přidat šňůrku nebo stužku, polepit nálepkami… Použijte netoxické pastelky, fixy nebo barvy, ať můžou po rozbalení rovnou letět na kompost.

9. Stará krabice

Válí se vám doma staré krabice a krabičky? Použijte je.

10. Skořápky od ořechů

Nejkrásnější krabička na prstýnek, co myslíte? Anebo může skořápka skrývat indicii k jinému dárku, přání nebo vyznání lásky. A pokud máte dárek větší, použijte kokosový ořech.

TIP: Strčte do skořápky kousek látky nebo stužky a nechce cíp vyčuhovat ven. Dárek jako pro popelku.

Darujme emoce, ne věci. Láskyplně k přírodě. 💚

Publikováno Napsat komentář

Náš příběh, aneb jak vznikl první láskyplný dárek

láskyplný dárek pro babičku

Je krásný podzimní den roku 2018 a dnes se stala velmi nepříjemná situace s manželovou maminkou. Už je noc a já nemůžu spát. Hlavou mi jede dnešní zážitek a náš rozhovor pořád dokola. Jako nekonečný seriál si promítám i spoustu ostatních situací a konverzací. Co jsme si řekly a neřekly. Pořádně se do toho zamotávám.

Náš vztah se začal formovat až po narození mého syna. Najednou jsme s tchyní začaly trávit víc času, sbližovaly se, ale také mezi námi vznikalo více nedorozumění a konfliktů. Díky tomu jsme se začaly více poznávat, sdělovat si i rozdílné názory a respektovat je. Byla to náročná a někdy i bolavá cesta, ale stálo to za to.

zdroj: Canva.com

Během bezesné noci jsem si uvědomuji, že ji mám ráda, ale navzájem si to někdy komplikujeme. Stojíme si tvrdohlavě za svým, nebo se naopak snažíme vyjít si za každou cenu vstříc, což je někdy ještě horší.

Před šestou hodinou ráno to přišlo. Ten skvělý nápad, který všechno změnil.

Napadlo mě, že své tchyni chci říct, že ji mám ráda. Chci, aby věděla, čeho si na ní vážím a že si cením toho, jak se vzájemně respektujeme.

Když jí říkám osobně nějakou pochvalu, vždy to zamluví nebo to neumí přijmout a tak se to ztratí. Tak to nechci. Rozhodla jsem se, že jí to dám písemně. Aby se to neztratilo. Aby se k tomu mohla vracet.

Hned vybírám hezký malý bloček a začínám psát. Jenže to není moc hezké. A tak se celý den nemůžu dočkat až večer prcek usne a já sedám k počítači a začínám tvořit… Obrázky, nadpisy jednotlivých stránek, které mě při vyplňování povedou… Ale nechávám tam místo pro vyplnění rukou, aby to bylo opravdu osobní.

Od chvíle, kdy jsem tento dárek vymyslela, mě hřeje pomyšlení na to, jak krásný dárek to bude. Těším se, až ho budu vyplňovat a myslím na to hezké a pozitivní, co jsme spolu prožily. Ty krásné věci, které ji chci říct a tak často se neříkají. Cítím, jak se to uvnitř mě mění a září.

Když tvořím jednotlivé stránky a vzniká mi to pod rukama, představuji si, jak krásné by bylo, kdyby takový dárek mohlo darovat mnohem více lidí. A proto už teď vím, že se o něj chci podělit.

A tak vznikl i celý projekt laskyplnedarky.cz, jehož myšlenka je darovat dárky plné emocí a lásky, protože jen láska dokáže bořit stíny a léčit vztahy. 🖤

Nemusíte darovat tento dárek. Můžete si ho vytvořit i sami. Nebo to může to být úplně jiný dárek, jiné gesto, ale se stejným významem. Nebo to prostě babičce jen řekněte. Někdy stačí málo.

Vyplňte

Užívám si vyplňování a mám pocit, že celý proces je přímo léčivý.

Důležité upozornění: Tento dárek může mít pozitivní vliv na osobní rozvoj ve vztahu i pro dárce! 🙂

Těším se, až si svůj dárek tchyně rozbalí.

Jak to dopadlo?

Po rozbalení manželova maminka ihned čte a nemůže se odtrhnout. Místy se usmívá, někdy nevím, co si myslí a dokonce se i směje na celé kolo. Pocit? K nezaplacení. Tolik emocí u dárku, který jsem darovala jsem ještě nikdy nezažila.

A jako bonus si dárek pročítá i manželův táta. To mi přijde taky skvělé, protože když spolu dva lidé tak dlouho žijí, mohou vidět už jen každodenní věci a někdy zapomenou na přednosti toho druhého.

20 věcí o naší babičce, první láskyplný dárek od laskyplnedarky.cz

Chcete taky darovat emoce?

Přeji si, aby tento dárek měl tu moc sbližovat mámy a dcery, snachy a tchyně, babičky a vnoučata… Proto se o něj chci s vámi podělit. A je už jen na vás, jestli se k té vlně přidáte a budete darovat:

🖤 DÁREK NA MÍRU

Nemusíte sami vyrábět. Vše už jsem vytvořila za vás.

🖤 OSOBNÍ VYZNÁNÍ

Je jen na vás, kolik toho chcete říct (tedy napsat). Každá stránka nemusí být popsaná do posledního volného místečka. Stačí pár slov, které mohou znamenat mnoho.

🖤 EMOCE

Darujete sebe, své osobní emoce a pocity tím, že napíšete, co cítíte. Může to být první krok k prolomení ledů, posunutí vztahu s tchyní nebo maminkou k lepšímu, nebo krásné vyznání, které jste stejně chtěli udělat, jen jste nevěděli jak nebo k tomu nebyla ta správná příležitost.

Darujme emoce, ne věci.

Chci poslat tu pozitivní energii dál… pošlete ji taky.